Inovacije
Premium paket SCIndeksa – prikaz radova u HTML i interaktivnom PDF formatu
Opisani su produkcija, namena i značaj HTML-a i interaktivnog PDF-a, kao dominantnih formata za publikovanje radova u savremenim časopisima.
Novi vid podrške otvorenoj nauci u SCIndeksu – objavljivanje primarnih podataka i priloga člancima
U nastojanju da podrži razvoj otvorene nauke (Open Science) u Srbiji (MPNTR, 2018) i pomogne domaćim časopisima da se prilagode savremenim publicističkim zahtevima, CEON je odlučio da podrži povezivanje članaka u SCIndeksu sa dodatnim sadržajima: otvorenim (primarnim) podacima i otvorenim materijalima (prilozima), tj. onima koje autori nude za objavljivanje u otvorenom režimu.
Reviewing Reviewers: Unapređeno ocenjivanje i nagrađivanje recenzenata SCIndeks Asistent časopisa
Ocenjivanje recenzenata od strane urednika časopisa i autora rukopisa omogućeno je zahvaljujući softverskom alatu Reviewing Reviewers (RevRev) ugrađenom u SCIndeks Asistent. Odgovarajući na RevRev upitnik uredništva ocenjuju korisnost recenzije za donošenje uredničke odluke, a autori korisnost za unapređenje pojedinih delova/aspekata recenziranog rada.
SCIndeks časopisi u bazi podataka Dimensions
Metapodaci o radovima iz 66 časopisa iz Srbije koji se u DOAJ indeksiraju posredstvom SCIndeksa dostupni su u novoj indeksnoj bazi podataka Dimensions.
Baza podataka o opozvanim naučnim radovima
Tim istraživača okupljenih oko bloga Retraction Watch zvanično je objavio online bazu podataka o opozvanim radovima iz naučnih časopisa i zbornika radova sa konferencija, Baza koja sadrži podatke o više od 18000 spornih radova rezultat je višegodišnjeg projekta i, za sada, predstavlja najveću i najpouzdaniju bazu podataka koja nudi tu vrstu informacija.
Akademske društvene mreže ... i časopisi
Šta je primarna motivacija istraživača da uređuju i održavaju profile na društvenim mrežama i zašto je to važno za izdavače časopisa?
PubPeer 2.0 – nova verzija sajta PubPeer
Sajt PubPeer pokrenut je 2012. godine sa idejom da služi kao platforma za naučnu raspravu, a vremenom je postao mesto na kom se javno, ali anonimno objavljuju informacije o potencijalno spornim naučnim rezultatima i slučajevima kršenja naučne etuke. Iako su zbog toga često izloženi kritici, autori PubPeera smatraju da identite uzbunjivača mora biti zaštićen, pa je toj temi posvećena posebna pažnja prilikom izrade nove verzije sajta.
ORCID identifikatori u SCIndeksu
Novim unapređenjem SCIndeksa ORCID identifikatori su integrisani u ovu platformu.
Nova funkcionalnost SCIndeksa: Servis za podršku politici uređivanja i licenciranja
U decembru 2016. godine SCIndeks je obogaćen još jednim novim servisom koji omogućava jednostavno i lako prijavljivanje časopisa u DOAJ. Zahvaljujući toj inovaciji, čak 48 SCIndeks časopisa je u relativno kratkom periodu prihvaćeno za indeksiranje u toj značajnoj bazi podataka.
CEON WoS Impakt Faktor: Novi-stari indikator uticajnosti SCIndeks časopisa neindeksiranih u WoS-u
CEON je u svojim izdanjima SCIndeksa i BIČ-a za 2016. godinu uveo, pored ostalog, i dva nova pokazatelja uticajnosti: CEON WoS Impakt Faktor Dva i CEON WoS Impakt Faktor Pet. Osnovna namena novih indikatora je u tome da se časopisima koji imaju aspiracija na prijem u WoS omogući poređenje s časopisima iz njihovih oblasti koji su već indeksirani u Web of Science.
Drugim rečima... – Da li se softver za proveru plagijarizma može zavarati?
Da li softverski alati za automatizovano parafraziranje mogu da otežaju otkrivanje plagijarizma? U tekstu koji je početkom 2017. godine objavljen u časopisu International Journal for Educational Integrity pokazuje se da mogu, ali to nije problem bez rešenja.